Çift Terapisi Nedir ve Kimler İçin Uygundur?

Çift terapisi ilişki içerisindeki sorunları ele alıp çözüme götürmeyi hedefleyen bir terapi modelidir. Terapide amaç;  çiftler arasında yaşanan zorlu ve zahmetli süreçlerin ele alınması, anlaşmazlıkların çözüme ulaştırılması ve  ilişkinin sağlıklı yönde değiştirilmesini sağlamaktır.  Terapinin odak noktası ilişkidir.

Çift terapisi kimler için uygundur?

İlişkisinde problem yaşayan herkes bu terapi modelinden yararlanabilir. Çoğu zaman Aile terapilerinin yerine de kullanılır.  Çift Terapisini  flört eden çiftlerin ya da nişanlılık döneminde terapiye katılan kişilerin süreçleri için kullanmak daha uygundur.  Aile terapisi ise ebeveyn ve çocuklar gibi aile üyelerinin de dahil olduğu terapi  şeklidir. Çift terapisi ilişkide yaşanan  psikolojik ve ruhsal problemlerin tedavisinde diğer yöntemlerle birlikte de uygulanır.

Çift terapisine kimler neden ihtiyaç duyar?

Terapi sürecinin başlaması için taraflardan birinin ilişkide bir sorun algılaması gerekir. Bu sorunun alanı çok geniştir. Anlaşılmadığınızı düşünebilirsiniz.  Sevildiğinizi  hissetmeyebilirsiniz. Uyuşturucu veya alkol kullanımına bağlı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz, birbirinizi kaybetmekten  korkabilirsiniz, cinsel hayatınızda sorunlar olabilir. Daha birçok etken ilişkideki dengeyi bozabilir.  Nişanlılık ve flört dönemi çiftlerin birbirini tanıması için yaşanan özel bir süreçtir. Bu süreçte ilişkiyi güçlendirmek  ve gelecekte ortaya çıkacak sorunların önüne geçmek için Çift terapisinden faydalanabilirsiniz.

Yaşanan çatışmalarda sorun kimde?

Kötü giden ilişkiniz için kendinizi veya karşı tarafı suçlamayın. Her iki tarafın da çorbada tuzu vardır. İletişim problemlerinin, yaşanan sorunların nasıl oluştuğunu ve çiftler tarafından nasıl sürdürüldüğünü ortaya çıkarmak gerekir. Bu da ancak terapi sürecinde gerçekleşir.

İlişkide yaşanan en büyük problem nedir?

Danışanlarımla yaptığım seanslarda fark ettiğim en önemli sorun yanlış iletişim dili kullanmak. İletişim eksikliği çatışmayı büyütür ve sorunları çözümden uzaklaştırır. 

Çiftlerin geçmiş yaşantılardaki çatışmaları sürekli gündemde tutmaları aradaki sevgi ve saygıyı kaybetmelerine sebep olur.

İlişkinizi sağlıklı bir biçimde götürmenin yolu doğru iletişim dilinden geçer.

Eğer evliliğinizde veya ilişkinizde iletişim problemleriniz varsa mutlaka çift terapisine başvurun.

İlişkide önemli konulardan bir diğeri ise eşini değiştirmeye çalışmaktır.

İlişkide yaşanan sıkıntıların yoluna girmesi için mutlaka bir tarafın değişmesi mi gerekir?

Eşler neden birbirlerini değiştirmeye çalışır?

Değişim ancak karşılıklı olursa mümkün olur. Siz hiçbir değişim göstermeyeceksiniz fakat karşı tarafın değişmesini bekleyeceksiniz.

İlişkide sorunlar nasıl tek tarafın başının altından çıkmıyorsa, çözüm de tek tarafın mücadelesi ile gerçekleşmez.