Vajinismus Nedir?

Vajinismus psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır.

Kadının korku nedeniyle kasılması cinsel birleşmeye olanak sağlamaz. Korkunun yarattığı panikle bacakları ve karın kasları kasılır. Kadının yaşadığı  kasılmalar cinsel birlikteliğe izin vermez. Kadının cinsel ilişkiye girememesinin en büyük sebebi korkularıdır.

Vajinismusa sebep olan korkular nasıl oluşur?

Kadınlara çocuk yaştan itibaren cinselliğin kötü ve pis olduğu öğretilir. Cinselliğin acı veren bir eylem olduğu düşüncesiyle yetişen bir genç kız, cinsellikle ilgili korkular geliştirir.

Kadın eşini ne kadar severse sevsin, ilişkisinde seksin ne kadar önemli olduğunu bilirse bilsin, evliliğinin tehlikede olduğunu ne kadar fark ederse etsin cinsel ilişkiyi tamamlayamaz.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların soruna yaklaşımı

Bu problemi yaşayan birey hayatının merkezine bu konuyu alır. Gece uykularının kaçması, kendini eksik görme, çevresine işine ve evine yeterince odaklanamama, ağlama nöbetleri ve çaresizlik duygusuna kapılır.

Sadece sorunu kendisi yaşıyormuş gibi düşünür, etrafındaki hiç kimsenin böyle bir durum ile karşılaşmadığını, cinsel birlikteliği en gelişmemiş canlılar,  yeni  reşit olmuş bireyler dahi yaşarken kendisinin neden yapamadığını sorgular ve kendisine öfke ile karışık acıma hissini layık görür.

Bireyin özgüveni azalmaya başlar ve bir an önce çözmek için kendi başına hareket etmeye çalışır.  İlk hareketi çevreden veya internetten araştırma yaparak bunu mümkün olduğunca az kişiye hatta zaman zaman kendisine bile kısık sesle söyleyerek çözüm yolları arar.

Kadın elde ettiği bilgilerin doğru yada yanlış,  mantıklı yada mantıksız olduğunu sorgulamadan bulduğu yöntemleri tek başına uygulamaya çalışır ancak yöntemleri nasıl hayata geçireceğini yada uyguladıktan sonra ne gibi bir sonuç alacağını bilmediği için hissettiği endişe duygusundan kurtulamaz.

Nitekim öğrendiği yöntemler işe yaramaz ve bu kişiyi başarısızlık duygusuna sürükler çözüm bulacağım derken çaresizlik hissine bir adım daha yaklaşır.   

Vajinismus Tedavisi

Tedavi süreci düşünüldüğü gibi uzun sürmez. 3-4 haftalık bir süreçte çözüme ulaşırsınız. 

İlk seansta kişiyle  uyum sağlayabilecek,  kimlik yapısına uygun, kişinin  sınırlarını zorlamayan  terapi tekniğine karar vermek gerekir. Terapilerde yapılan bilgilendirmelerle kadın cinsel ilişki ile ilgili  zihinsel tasarımı oluşturmaya başlar. Adım adım bir bebeğin emekleyerek yürümeye başlaması gibi korku ve kaygılarından kurtularak cinselliği doğal sürecinde tamamlar.

Daha önce de belirttiğim gibi kadın eşini ne kadar severse sevsin, cinsel ilişki sırasında canının yanmayacağını bilirse bilsin , korku ve kaygıları yüzünden panikler ve ilişkiyi tamamlayamaz.

Kadının korku ve kaygılarının dinamiğinde yatan süreçleri anlamak, bu duyguları kontrol altına alabileceği bir sistem üzerinden çalışmak gerekir.